Balatonboglár Szent Kereszt Felmagasztalása templom

A templom alapkövét Varga Béla plébános idejében, 1931. szeptember 8-án tették le és 1932-ben szentelte fel Dr. Rott Nándor veszprémi püspök. A terveket Kotsis István építészmérnök adományként készítette el. A 600 hívő befogadására alkalmas, szabadon álló épület lejtős terepen emelkedik. A lapostetős, egyhajós templom visszafogott főhomlokzatának déli sarkán áll a négyzet alaprajzú torony, melynek leglátványosabb eleme magas, lanternaszerű toronyvégződés.

A visszafogott, puritán, mégis hangulatos belső tér szobrászati díszeit a kor sokat foglalkoztatott szobrászművésze, Ohman Béla készítette. Ezek a következők: a főoltár mögötti falon elhelyezett, enyhén színezett hársfából faragott, nagyméretű feszület; a szószékkel szemközt elhelyezett, élénken színezett és szintén fából faragott Szűz Mária-szobor; az ablakok között elhelyezett, terrakottából égetett 14 darab stáció; illetve a bejárat mellett elhelyezett Szent Antal-szobor és Mária-relief. A külső falon, a bejárat mellett elhelyezett nyolc domborművet pedig Vilt Tibor szobrászművész készítette.

A plébániatemplom a hazai modern egyházművészet műemlékké nyilvánított, kiemelkedő értéke.

A karzatra 2008-ban a dunakeszi orgonagyár készített új orgonát.

A templom titulusa: Szent Kereszt Felmagasztalása

Búcsú: Szeptember 14.